2008-10-12 Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego na Cmentarzu Centralnym

12.10.2008 roku o godz. 13.00 na Cmentarzu Centralnym został odsłonięty Pomnik Dziecka Utraconego. Ten trzyletni projekt Rotary Club Szczecin Center zrealizował z pomocą i inicjatywą Organizacji Rodziców po Stracie Dziecka oraz Rodziców Dzieci Chorych -DLACZEGO. W ten słoneczny jesienny dzień przed pomnikiem zebrało się wielu rodziców i zaproszonych gości.

W imieniu RC Szczecin Center przemówiła Past – Prezydent Ewa Bieganowska. W imieniu rodziców, którzy utracili swoje dzieci przemawiała Joanna Wachnik. Swoją obecnością wydarzenie to uhonorowali: dr Bartosz Arłukowicz, przedstawiciel Rotary Gubernator Dystryktu 2230 na Polskę, Białoruś i Ukrainę- Wojciech Czyżewski , v-ce Prezydent Szczecina Tomasz Jarmoliński. Wstęgi przecięli: przedstawiciel RC Szczecin Center, Joanna Wachnik i v-ce Prezydent Szczecina. Pomnik został poświęcony przez zaprzyjaźnionego z rodzicami księdza. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze. Zaproszeni goście z partnerskiego Niemieckiego klubu Rotary Hamburg-Haake byli zachwyceni ideą jaka przyświecała pomnikowi: …Pomnik Dziecka Utraconego nie przywróci życia, ale będzie symbolem nieskończonej miłości i świadectwem niewyrażonego cierpienia tak wielu rodziców. Stanie się też miejscem, w którym trwać będzie pamięć o dzieciach wszelkich wyznań i narodowości. O dzieciach, którym nie dane było poznać piękna tego świata i zakosztować rodzicielskiego uśmiechu… projekt pomnika był wspólnym pomysłem Rotarian i rodziców. Przedstawia on ojca i matkę przytulonych do siebie i pogrążonych w smutku. W środkowej części tam gdzie powinny znajdować się ich serca jest ogromna pustka, którą wypełnia malutkie serce utraconego dziecka. To serce będzie w nich biło na zawsze. Pomnik został wykonany z kremowego marmuru, a postument z szarego granitu. Prowadzi do niego mała brukowana alejka, natomiast otoczenie pomnika obsadzone zostało zimozielonymi krzewami. Nad całością kompozycji czuwała Rotarianka Agnieszka Krusikiewicz-prywatnie architekt krajobrazu.