Wkrótce na Pomorzanach otwarcie Banku Mleka Kobiecego

24 maja zostanie otwarty pierwszy w Zachodniopomorskiem Bank Mleka Kobiecego. Powstał w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach. W czwartek podpisano umowę darowizny Rotary Club Szczecin Center, który przekazał na ten cel 250 tys. złotych. Za pieniądze kupiono lodówki, zamrażarki i meble.

Bank Mleka Kobiecego w Szczecinie będzie pierwszym miejscem w województwie, gdzie przechowywane będzie mleko dla niemowląt; przede wszystkim wcześniaków, które z różnych powodów nie mogą przyjmować pokarmu swojej mamy.

Bank powstał w dwóch pomieszczeniach, które przekazał szpitalowi Pomorski Uniwersytet Medyczny. Pokoje są odremontowane. Na miejscu jest już sprzęt, który ufundował Rotary Club Szczecin Center. Decyzja o zbiórce zapadła bardzo szybko, projekt wspomogło 16 klubów Rotary z Polski – mówi Beata Piątak, prezydent szczecińskiego oddziału.

– Uznaliśmy, że jest to bardzo fajny pomysł. Nie do pomyślenia, by w XXI wieku zwykły, kobiecy pokarm był problemem. Stwierdziliśmy, że trzeba pomóc – powiedziała Beata Piątak.

Jak mówi dr Beata Łoniewska, kierownik Kliniki Patologii Noworodka PUM sprzęt pozwoli na przebadanie i magazynowanie mleka. Dostarczać go będą mamy, które będą honorowymi dawcami. Najpierw jednak muszą przejeść szkolenie.

– Ściąga swój pokarm i robi to w domu. Wychodzimy z założenia, że kobieta, która ma małe dziecko ma na tyle dużo obowiązków, że nie chcemy jej fatygować, by jeszcze do nas przyjeżdżała, żeby ten pokarm ściągnąć – wyjaśniła dr Łoniewska.

Mleko z domu odbierać będzie specjalna karetka, która przywiezie je do szpitala na Pomorzanach. Część sprzętu ufundował także Urząd Miasta, który przekazał 150 tysięcy złotych.

żródło: http://radioszczecin.pl/1,370570,wkrotce-na-pomorzanach-otwarcie-banku-mleka-kobi